Batık Tırnak

Batık Tırnak Bakımı

Batık Tırnak Nedir?

Batık tırnak, tırnağın içten büyüyüp derinin altına girmesi şeklinde oluşur. Parmağın ucunda olan aşırı ağrı ve sızıya sebep olur. Ayakkabı zorlamaları ve tırnağın uzamasıyla aynı yerde kızarıklık, yanma, iltihap ve şişme görülür. Tırnak batması genellikle 20-30 ‘lu yaşlarda görüldüğü gibi, erkeklerde görülme oranı da kadınlarda görülme oranından fazladır. Tırnak batması, bazen yanlış uygulama bazen de kalıtımsal olarak pek çok sorun yaratabilir. Tırnak batması için önleyici uygulamalar vardır. Fakat ilerleyen boyutlardaki tırnak batmaları için ufak cerrahi işlemler gerekebilir.

Batık Tırnak Neden Olur?

Derinin altında yer bulan tırnaklar, enfeksiyonları içeri taşımaya başlar ve derinin altında iltihaplanma süreci başlar. Bundan sonra ağrı, yanma, iltihap akıntısı ve kızarıklık vb. belirtilere sebep olur. Tırnaktan gelen iltihabın sonrası, nadir olarak olsa da tırnak kemiğinin iltihaplanmasına neden olur. Rahatsız ve sıkan ayakkabılar, tırnak batmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Tırnak batıklarının önlenmesi için ayak tırnaklarını sıkıştırmayacak ve ön tarafı rahat olan ayakkabıların giyilmesi önerilmektedir. Tırnakların yuvarlak ve gömük olarak derin şekilde kesilmesi, tırnağın deri altına doğru büyümesine sebep olur. Bu yüzden ayak tırnaklarının yuvarlak olarak değil de düz bir şekilde kesilmesi gerekir. Tırnağın zedelenmesi sonucunda da tırnak batıkları görülebilir. Genellikle futbol oynayanların ve koşu yapanların çok sık karşılaştıkları bir durumdur.

Batık Tırnak Bakımı Nasıl Olur?

Batık tırnaklar başlangıç evresindeyse, iltihap olmadan önce evde yapılan çözümler ile kontrol altına alınabilir. Fakat ateş ve iltihap yoğun bir şekilde artarsa, tırnak çekme gibi operasyonlara başvurulabilir. Batık tırnak bakımı için bir doktora başvurmak gerekir. İlerlemiş olan durumlarda anormal olan dokuların alınması ve tırnak köklerinin kısmi olarak kazınması gerekir. Batık tırnak bakımı sonrası aynı yerden olan batmayı engellemek için tırnak kökünün batmış olan tarafı tahrip edilir.

Pazartesi – Cuma09.30 – 20.00
Cumartesi – Pazar09.30 – 20.00
whatsapp

KREDİ KARTI YA DA ELDEN TAKSİT İMKANI

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Maddeleri gereğince internet sitemizde fiyat bilgisi yer almamaktadır.

Detaylı bilgi almak için Lütfen bizi arayınız.

WhatsApp chat
Call Now ButtonTIKLA ARA